"The Caroleans Prayer"- znów spokojniejszy utwór, taki portret szwedzkiej armii "Daleko poza granicami ojczyzny, maszeruje armia, za religię, króla i chwałę. W imię Chrystusa jej wrogowie pokarani." Kolejny utwór "wchodzący" w mentalność epoki. Jako dodatek potraktować można to:
"Carolus Rex" piosenka o której pisałem tu. Dla mnie najlepsza na tej płycie.
"Killing Ground" bardzo dynamiczny kawałek, w takim starym heavy metalowym stylu. Tekst opowiada o bitwie pod Fraustadt (Wschową) z 1706 roku, gdzie Szwedzi rozgromili wojska Saksonii, wspierane przez Rosjan. Po bitwie zamordowali wszystkich rosyjskich jeńców...
"Poltava"-Połtawa, pod tym ukraińskim miastem zdecydowała się przyszłóść szwedzkiego imperium. Karol XII i Piotr I na szale rzucili losy swych krajów....wygrał Piotr. Trochę mnie ta piosenka rozczarowała. Liczyłem ze Sabaton inaczej opowie/wyśpiewa tą bitwę. Może bardziej patetycznie, na pewno inaczej niż jest.
"Long Live the King" żałobny rapsod dla Karola XII i pytanie czy to wrogowie czy jego podani zadali mu śmierć. By skończyć czas wojen. Pieśń bardzo fajna, zwłaszcza chwytliwy refren.
"Ruina Imperii" ciężki (pozytywnie) i mroczny nastrojem utwór. Co do tekstu, nie mam pojęcia co śpiewają, bo po szwedzku:)
Właśnie, uważam że warto zainwestować w wydanie dwupłytowe. Szwedzkie wersje piosenek słucha się bardzo przyjemnie i jest bardziej "klimatycznie". To wydanie ma też dwa bonusowe covery: "Twilight of the Thunder God" z repertuaru Amon Amarth i "Feuer Frei" Rammstein :).
Z albumem otrzymujemy też książeczkę, która ma dwa potężne plusy. Pierwszy to historyczne komentarze do tekstów piosenek, autorstwa szwedzkiego historyka Bengta Liljegrena (który współpracował przy tworzeniu płyty). Drugi to niesamowite ilustracje.
Warto było czekać na "Carolus Rex".