piątek, 14 stycznia 2011

Ohne dich...

Rammstein  od początku swej kariery budził kontrowersje i lubił szokować. Ot taka forma wyrazu. Ich koncerty, teksty piosenek, teledyski często wzbudzały oburzenie u niektóry, niesmak u innych i za pewne cała gamę innych uczuć. Chłopcy często szli w hardcor- w teledysku do piosenki „Pussy” nawet dosłownie…
Kiedy jednak ukazał się teledysk do coveru piosenki „Striped” Depeche Mode zaczęło się dziać. Rammstein ogłoszony został zespołem głoszącym treści nazistowskie. Dlaczego? Popatrzmy na teledysk.

           
                                    
Wykorzystano w nim fragmenty filmu „Olimpia” Leni Riefenstahl. Dokument opowiada o olimpiadzie 1936 roku w Berlinie, a Riefenstahl śmiało można nazwać nadworną reżyserką Hitlera. Jej wcześniejsze dokumenty, jak „Triumf woli” ukazywały nazistowskie zjazdy. Ukazywały w sposób nowatorski (praca kamery, wykorzystanie ruchomych kamer)  i są dziełami kinematografii. Jeśli oddzielić je od propagandy zbrodniczego systemu. Tak samo jest z „Olimpią”. Co widać w fragmentach wybranych do teledysku. Afirmacja ludzkiego ciała, sprawności fizycznej, piękno i siła. Oczywiście wszystko to służyło nazistowskiej ideologii nadczłowieka.
Czy wykorzystanie ich w teledysku, czyni Rammstein nazistami lub jego piewcami?  Na olimpiadzie w Berlinie zapalono po raz pierwszy znicz olimpijski. Czy powtarzanie tego na każdych następnych igrzyskach jest propagowaniem nazizmu?
Miało być jednak o teledysku do „Ohne dich”. Nie da się ukryć jest piękny. Majestatyczne góry i zmaganie z nimi grupy mężczyzn. Dążenie do celu, mimo wypadku, słabości. Poświęcenie towarzyszy by osiągnąć wymarzony szczyt.
Dla mnie to ten teledysk, w warstwie ideologicznej, jest nazistowski! Już się tłumaczę. Nazizm wchłonął wiele koncepcji-rasistowskich, nacjonalistycznych. Najcjonalizm niemiecki już w XIX wieku miał wiele oblicz, jednym z nich były organizacje turystyczne, promujące właśnie górskie wędrówki. Ucieczka od zdegenerowanego miasta, obcowanie z dziką przyroda i czystymi (w sensie etnicznym i moralnym) mieszkańcami wyżyn, pokonywanie własnej słabości i braterstwo z współtowarzyszami wędrówki.  To miało budować prawdziwego Niemca. Te idee przejął nazizm, jego związki z alpinizmem są ogromne (by wspomnieć o wyprawie SS do Tybetu). Teledysk „Ohne dich” w III Rzeszy został by łaskawie potraktowany, ba myślę że byłby przebojem. 
Wiem ze nieco przesadzam, ale po prostu takie myśli krążą mi po głowie gdy go oglądam. Chyba zboczenie zawodowe, albo jestem przewrażliwiony na pewnym punkcie.
Jeszcze o Leni Riefenstahl, która zresztą filmy górskie  reżyserowała i w nich występowała, jeszcze w Republice Weimarskiej. W wrześniu 1939 roku kręciła zdjęcia do swego nowego filmu. W Polsce, o zwycięstwie III Rzeszy nad swoim sąsiadem. Tam Pani Reżyser zobaczyła prawdziwe oblicze systemu który wychwalała. W Końskich była świadkiem masakry dokonanej przez żołnierzy Wehrmachtu na miejscowych Żydach.
Riefenstahl w Końskich w trakcie masakry Żydów
(zdjęcie fragmentu ekspozycji w Muzeum Konferencji w Wansee w Berlinie)

Czy ją to zmieniło? Nie powstał już potem, jeśli się nie mylę, żaden jej film w Rzeszy. Filmu o kampanii w Polsce też nie zrealizowała.
Parę tygodni po zbrodni, której była świadkiem w Końskich, stała parę metrów od Hitlera. gdy ten przyjmował defiladę zwycięstwa w Warszawie.To chyba wystarczy za odpowiedz….

1 komentarz:

  1. 25 yr old Assistant Media Planner Rycca Hanna, hailing from Terrace Bay enjoys watching movies like Mysterious Island and Mountaineering. Took a trip to Hoi An Ancient Town and drives a Impala. aktualnosci

    OdpowiedzUsuń